Až 42% úspory se stropním sálavým vytápěním
Při stavbě nebo rekonstrukci výrobních i nevýrobních hal, stejně jako tělocvičen, dílen, garáží, restaurací či dětských heren je dnes nutné brát v úvahu budoucí výdaje za vytápění. Proč je vytápění sálavými panely nejvýhodnější variantou?
Šetření sáláním
Sálání je nejpřirozenější princip přenosu tepla, nejlepším příkladem je dodávka tepla ze slunce na zemi. Sálavé vytápění využívá stejný princip, kdy energie přenesená ze zdroje (slunce, sálavý panel) zahřeje plochy, na které dopadá, včetně přítomných osob. Sálavé vytápění tedy primárně, na rozdíl od teplovzdušného, neohřívá vzduch, který se pak neefektivně kumuluje u stropu.
Proč je sálavé vytápění úsporné?
Protože při sálavém vytápění si můžeme dovolit snížit ve vytápěné místnosti teplotu vzduchu až o 7 °C při zachování stejného pocitu tepla. A protože jeden stupeň odpovídá roční úspoře až 6 %, celkový potenciál při sálavém vytápění je až 42 %.
Pokud máte např. dílnu s tepelnou ztrátou 20 kW a zvažujete, jestli si dát pod okna radiátory nebo na strop panely můžete u panelů počítat s přibližnou úsporou 14 000 Kč ročně. Pokud jsou navíc radiátory na stěnách zastavěné skříněmi nebo materiálem, takže by se omezil přestup tepla do prostoru, bude úspora dosažitelná umístěním panelů na strop ještě vyšší.
Úspory reálně
Průmyslový park ZSNP
Projekt vytápění průmyslového parku areálu ZSNP v Žiaru nad Hronom. Vítěz výběrového řízení musel minimalizovat tepelné ztráty v rozsáhlé distribuční síti a co nejefektivněji využít kombinovaný zdroj tepla a elektrické energie. Výběrové řízení vypsal majitel ZSNP Žiar nad Hronom, investiční skupina PENTA.
Původní způsob vytápění: teplovodní teplovzdušné
"Jednoznačně nejkomplexnější projekt vyřešení dodávky tepla průmyslového areálu v Čechách a na Slovensku s využitím sálavých panelů. Celý areál je zásobován z rekonstruovaného, kombinovaného zdroje tepla a elektrické energie se jmenovitým teplotním spádem 140 / 70 °C. Řešila se jednak specifika zdroje (požadavek na co nejnižší teplotu zpátečky), rozsáhlé distribuční sítě (minimalizace tepelných ztrát potrubí) a možnosti otopné soustavy – sálavých panelů. Vzhledem k řešení soustavy jako celku bylo možné výrazně optimalizovat i cenu za dodávku tepla, což společně s dalšími faktory v konečném důsledku přitáhlo řadu zahraničních investorů, kteří si objekty postupně od původního investora odkoupili (SAPA Group, Nemak a.s., Fagor, Foundry, Dalkia, atp...). V průběhu dalších let docházelo k postupnému navyšování instalovaného výkonu až do současných téměř 8 MW. Regulace jednotlivých skupin je řešena pomocí regulačních bloků s ejektory a regulátory s optimalizačním programem německé firmy Baelz." Ing. Martin Kotrbatý
Projekt jsme realizovali v roce 2008. Neefektivní teplovzdušné vytápění jsme nahradili sestavou sálavých panelů. Díky našemu řešení se zákazníkovi podařilo uspořit více než 32 % spotřeby tepla a proto jsme v dalších letech mohli realizovat vytápění i ve zbylých částech areálu. Dnes je celková instalovaná plocha sálavých panelů cca 6000 m2 a délka téměř 10 km. Výkon celé soustavy je po dalších objednávkách 7,8 MW.
Úspora tepla i prostoru u zdí
Auto Duffek
Projekt vytápění autoservisu, který má 5 stání, z toho 3 se zvedacím zařízením. Přáním investora bylo snížit vysokou spotřebu tepla původního systému předchozího majitele a uvolnit prostor pod okny s radiátory. Projektant se současně musel vypořádat s investorovým požadavkem, resp. odmítnutím teplovzdušného vytápění z důvodu negativních zkušeností s hlučností a nepříjemným prouděním vzduchu.
Původní způsob vytápění: radiátory a teplovzdušná jednotka
"Pozitivní reference (od zaměstnanců z nedaleké výrobní haly) mě inspirovala k volbě sálavého vytápění a hned první zima, která byla významně chladnější, než je dnes obvyklé, systém prověřila a ukázala, že sálavé vytápění Kotrbatý byla dobrá volba. Zákazníci autoservisu jsou často zaskočeni stropním sálavým teplem, které je velmi příjemné a skutečně i při nižší teplotě vzduchu v servisu, než je obvykle potřeba s radiátory, je v servisu tepelná pohoda, kterou nenaruší ani otvírání vrat při najíždění aut. Spotřeba tepla v zimě klesla o více jak 50 % a mohu tedy konstatovat, že má představa o efektivním vytápění byla naplněna." Jan Duffek - investor
Projekt jsme realizovali v roce 2020. Původní systém vytápění s radiátory a teplovzdušnou jednotkou jsme nahradili 3 pásy teplovodního panelu Kotrbatý KSP, každý o délce 20 m a šířce 1,2 m napojenými na nový plynový kotel. Radiátory ve výklencích pod okny byly nahrazeny pracovním ponkem a dalším vybavením servisu. Díky tepelně izolované vrchní části panelu s efektem sálání tepla směrem dolů na pracoviště, nedochází ke zbytečnému ohřevu a kumulaci teplého vzduchu pod nedostatečně zateplenou střechou. Spotřeba tepla klesla v zimě o více než 50 %.
Další výhody
- Sálání "nefouká", je tedy vhodné například i do truhlářských dílen
- Sálání nevíří prach
- Sálavé panely jsou tiché stejně jako radiátory u vás doma
- Sálavé panely můžete napojit na libovolný zdroj tepla - i když v budoucnu vyměníte zdroj tepla, sálavé panely vám mohou zůstat.
- Díky zavěšení na stropě můžete plnohodnotně využít celou plochu haly
- Řešíte-li zároveň s vytápěním i osvětlení, nejjednodušší způsob je zvolit sálavé panely s integrovaným LED osvětlením
Rekonstrukce i nová stavba
Sálavé panely jsou vhodné na vytápění všech prostor. Pokud máte ve stávajícím objektu nainstalované neefektivní a drahé vytápění nebo je váš zdroj tepla aktuálně nevýhodný a vy proto uvažujete o změně, ozvěte se nám. Ukážeme vám, kolik můžete každý rok ušetřit.